در حال بارگذاری ...

JAVA – جاوا

جاوا

یک بار بنویسید ، در همه جا اجرا کنید

درباره جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی است که مبتنی بر کلاس ، شی گرا است و به گونه ای طراحی شده است که تا حد امکان به اجرای کمترین وابستگی داشته باشد. این در نظر گرفته شده است که به توسعه دهندگان برنامه اجازه دهد یک بار بنویسند ، در هر نقطه اجرا کنید به این معنی که کد جاوا کامپایل شده می تواند بر روی تمام سیستم عامل هایی که جاوا را پشتیبانی می کنند بدون نیاز به کدنویسی مجدد اجرا شود.

برنامه های جاوا معمولاً با بایت کد ساخته شده اند که می تواند بدون توجه به معماری رایانه ، روی هر دستگاه مجازی جاوا (JVM) اجرا شود. نحو جاوا شبیه C وC++ است اما امکانات کمتری نسبت به هرکدام از آنها دارد. از سال 2019 ، طبق برنامه GitHub ، Java یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی بود که مورد استفاده قرار گرفت خصوصاً برای برنامه های وب سرویس دهنده – سرویس دهنده ، با 9 میلیون توسعه دهنده گزارش شده است

ریز تاریخچه جاوا

جاوا در ابتدا توسط جیمز گوسلینگ در Sun Microsystems (که از آن زمان توسط اوراکل بدست آمده است) توسعه داده شد و در سال 1995 به عنوان یکی از اجزای اصلی پلتفرم جاوا Sun Microsystems ‘منتشر شد. تهیه کننده اصلی و مرجع کامپایلرهای جاوا ، ماشینهای مجازی و کتابخانه های کلاس در ابتدا توسط Sun تحت مجوزهای اختصاصی منتشر شد. از ماه مه 2007 ، مطابق با مشخصات فرآیند انجمن جاوا ، Sun بسیاری از فناوری های جاوا را تحت مجوز عمومی GNU مجدداً تخلیه کرده بود. در همین حال ، دیگران پیاده سازی های جایگزین از این فن آوری های Sun ، مانند کامپایلر GNU برای جاوا (کامپایلر bytecode ، GNU Classpath (کتابخانه های استاندارد) ، و IcedTea-Web (افزونه مرورگر اپلت ها) ارائه داده اند.

جاوا  و ماشین مجازی جاوا ( Java JVM و Bytecode)

یکی از اهداف طراحی جاوا قابلیت حمل و نقل است ، به این معنی که برنامه هایی که برای پلتفرم جاوا نوشته شده اند باید به طور مشابه روی هر ترکیبی از سخت افزار و سیستم عامل با پشتیبانی کافی از زمان اجرا اجرا شوند.

 این کار با کامپایل کردن کد زبان جاوا به جای اینکه مستقیماً به کد دستگاه مخصوص معماری تبدیل شود ، به نمایه واسطه ای به نام کد رمزگذاری جاوا بدست می آید. دستورالعمل های bytecode جاوا شبیه به کد ماشین هستند ، اما هدف آنها این است که توسط یک ماشین مجازی (VM) که مخصوص سخت افزار میزبان نوشته شده ، اجرا شود. کاربران نهایی معمولاً از Java Runtime Environment (JRE) نصب شده بر روی دستگاه خود برای برنامه های کاربردی Java مستقل یا در یک مرورگر وب برای اپلیکیشن های Java استفاده می کنند.

جاوا یکی دیگر از گزینه های محبوب در سازمان های بزرگ است و ده ها سال است که اینگونه باقی مانده است. جاوا به طور گسترده ای برای ساخت برنامه های وب در مقیاس سازمانی استفاده می شود. جاوا بسیار پایدار است و بنابراین ، بسیاری از شرکتهای بزرگ آن را تصویب کرده اند. اگر به دنبال شغل مبتنی بر توسعه در یک سازمان بزرگ هستید ، جاوا همان زبانی است که شما باید یاد بگیرید. 

جاوا همچنین در توسعه برنامه Android کاربرد گسترده ای دارد. تقریباً هر شغلی امروز به یک برنامه Android نیاز دارد به دلیل این واقعیت که امروز میلیاردها کاربر Android وجود دارد. با توجه به این واقعیت گوگل یک چارچوب عالی برای توسعه مبتنی بر جاوا – Android Studio – ایجاد کرده است ، فرصتی بزرگ برای توسعه دهندگان Java ایجاد می کند

سطح سختی زبان جاوا    ،    فرصت شغلی :  بسیار

مزایا زبان جاوا

کتابخانه های منبع باز فراوان است

تخصیص خودکار حافظه

الگوی OOP را دنبال می کند

دارای سیستم تخصیص پشته است

درجه بالایی از استقلال پلت فرم به لطف ویژگی JVM

ایده آل برای محاسبات توزیع شده

تعداد زیادی API را برای انجام کارهای مختلف از جمله اتصال بانک اطلاعاتی ، شبکه سازی ، برنامه های کاربردی و تجزیه و تحلیل XML ارائه می دهد

پشتیبانی از چند رشته

معایب زبان جاوا

الگوهای ایجاد ساختارهای داده با کیفیت بالا محدود است

مدیریت گران قیمت حافظه

کندتر از زبانهای برنامه نویسی کامپایل شده دیگر ، مانند C و ++C

تکه کد جاوا

public class HelloWorldApp {

     public static void main(String[] args) {

            System.out.println(Hello World!);

}