در حال بارگذاری ...

طراحی قالب سایت با

آموزش CSS

آموزش طراحی قالب وب سایت با css

CSS زبان استایل دهی صفحات وب

زبان برنامه نویسی HTML به خوبی می‌ تواند اجزای صفحه را ایجاد کند، اما ضعف اصلی زبان HTML عدم توانایی ایجاد رابط کاربری است. برای ایجاد رابط کاربری برای صفحات HTML زبان برنامه‌نویسی CSS یا Cascade Style Sheets ایجاد گردید. این زبان مکملی برای HTML می‌ باشد و سعی در پر کردن خلاها و برطرف کردن نقاط ضعف زبان HTML دارد. CSS شما را قادر می‌ سازد، تا قالب و استایل صفحات وب سایتتان را یک بار طراحی کرده و در دفعات استفاده کنید.

برای واضح‌ تر شدن ماجرا، یک مثال را بیان کنیم: در نظر بگیرید که وب‌ سایتی با ۱۰۰ صفحه‌ ای را به زبان HTML طراحی کرده‌ اید. حال بعد از گذشت مدتی، تصمیم دارید تا برخی خصوصیات را کمی تغییر دهید مثلا رنگ پس زمینه را کمی تیره‌ تر کنید. گفتن این حرف بسیار راحت است اما در عمل کمی بحث فرق می‌ کند. تغییر یک خط کد در ۱۰۰ صفحه بسیار زمان بر خواهد بود.

حال اگر ما از CSS در طراحی این وب‌ سایت استفاده کنیم، کافی است تا یک خط کد را در فایل خود تغییر دهیم و این تغییرات در تمامی صفحات اعمال می‌ شود. در واقع ما صفحات HTML خود را به یک فایل (CSS) متصل می‌ کنیم و قطعه کدهای مربوطه از این فایل خوانده و اجرا می‌ شود. این کار باعث می‌ شود، تا حجم کد کمتری نوشته شود و همین طور کد نویسی اصطلاحا تمیزتری خواهیم داشت.

سرفصل ها

درس یکم: انحنای گوشه ها در CSS3

درس دوم: درج تصویر در حاشیه ها در CSS3

درس سوم: درج سایه برای المان ها در CSS3

درس چهارم: هم تراز کردن متون در CSS3

درس پنجم: مدیریت نمایش محتوای متنی در کادر در CSS3

درس ششم: درج سایه برای متون در CSS3

درس هفتم: چندستونه کردن متون در CSS3

درس هشتم: کار با Font ها در CSS3

درس نهم: مدیریت نمایش پس زمینه در CSS3

درس دهم: Transform های دو بعدی در در CSS3

درس یازدهم: Transform های سه بعدی در در CSS3

درس دوازدهم: کار با انیمیشن ها در CSS3

درس سیزدهم: مدیریت رابط کاربری در CSS3

درس چهاردهم: کار با Gradients در CSS3

درس پانزدهم: کار با Flexbox در CSS3